- Scrii din ce in ce mai rar
in ultima vreme.
- Așa este. Am fost băgat și
blocat în diverse alte treburi.
- Treburi? Asa le spui tu
acum muzelor?
- Muzele sunt ok. A mai rămas
una singură.
- Ce-i cu tine? Avea dreptate
F. Esti bolnav?
- Nu cred. Una, dar bună. E
și o mică problemă cu inspirația în ultimele luni.
- Te-a parasit inspiratia?
- Care dintre ele?
Freud s-a blocat și uscat în sexualitate și în omnipotența și omniprezența
acesteia în tot și-n toate, negând importanța altor valențe ale psihicului și
ale mediului înconjurător și a istoriei apropiate persoanei afectate. A murit
nefericit, singur și luat la ștangă de toți contemporanii și unii dintre urmași.
Socrate era bărbos, chel și
extrem de urât, se spune în epocă. Tocmai această urâțenie aparentă a lui, plus
încercările de a deschide ochii contemporanilor, combinată cu simplitatea și
austeritatea pe care le promova, a dus la celebrul proces în urma căruia a fost
suprimat prin băutura otrăvitoare. A murit înconjurat de prieteni, chiar în
clipele în care ingera cucuta fiartă, dar nimeni n-a reușit să-l salveze de la
moarte deși era extrem de util cetății. Nici el nu și-a dorit să fie apărat,
nici prietenii nu s-au omorât cu firea.
Nietzsche a pierdut lupta cu interiorul său și a rămas doar o frunză purtată de
furtunile spiritului său puternic. Alternarea spitalului de nebuni cu
publicarea diverselor scrieri a marcat finalul vieții lui zbuciumate. A
murit nefericit, singur și luat la ștangă de toți contemporanii și unii dintre
urmași.
Jung o tot freca între personalitățile lui 1 și 2 și considera remarcabile niște pietre și însemnătățile date de vise pe care nu le putea controla, zicea el, dar cărora le dădea un caracter profetic. Tot Jung i-a luat la pluă pe toți predecesorii iluștri din domeniile lui și a făcut-o cu argumente puternice și îndreptățite după ce a studiat din scoarță în scoarță tot ce i-a căzut în mână relevant pentru studiile lui. A murit nefericit, singur și luat la ștangă de toți contemporanii și unii dintre urmași.
De Adler nu mai zic nimic pentru că adepții lui sunt din ce în ce mai mulți în Ro și zilele acestea. Rahitic și cu multe alte probleme de sănătate a considerat că tocmai aceste complexe de inferioritate ce-l stăpâneau stau la baza oricărui raționament sau decizii a psihismului. Dar despre el s-au exprimat specialiștii în domeniu și n-au făcut-o în culori tocmai roz. Deși a fost printre cei mai apreciați la un moment dat, a murit nefericit, singur și luat la ștangă de toți contemporanii și de unii dintre urmași. S-a stins într-un turneu în Scoția, la Aberdeen, unde ținea conferințe și prelegeri.
Citește cineva astăzi din vreunul din cei menționați mai sus? Înțelepciunea,
cunoașterea, încercările lor de deșteptare a conștiințelor și teribila lor
zbatere ajută cumva astăzi umanitatea? Sunt ei apreciați azi de mulțime? Câți
să fie cei care-i citesc azi? 1%? 0,1%? 0,01%? Cred că nici unul dintr-un
milion nu-i mai studiază astăzi. Așa că mai subțire cu pretențiile de la cei
din jur.
De ce am scris toate astea?
Ca să nu uiți. Uitarea are rolul ei, bine determinat și important. Dar şi dacă
uiți e ok. Uneori...
Dacă ai uitat înseamnă că nu
era atât de important pentru tine.
Dacă era cu adevărat
important şi interesant pentru tine nu uitai. Nici n-ai fi putut dormi de
gândul, grija sau dorul respectiv.
Aşa că...zâmbeşte! Uitarea
este forma simplă de protecție împotriva nesemnificativului.
Restul sunt poveşti, unele
frumoase. Chiar și de încetineală.
❤
Hi, I'm Max.
I write about money, freedom, simplicity, investing, mistakes, happiness, and the search for a peaceful life.
For years I have published my thoughts online without ads, sponsors, affiliate links, or commercial pressure.
If my writing has helped you think more clearly, make better decisions, or simply see things from a different perspective, your support is greatly appreciated.
Thank you for reading and for helping keep this work independent.
— Max
Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu
Iertatul tata avea o vorbă, învățată de la naşu-bătrânu, naşul lui de cununie, surd şi el ca şi mine, Dumnezeu să-i ierte pe amândoi, care tradusă sună cam aşa:
”Banii, puțini-mulți, să fie cu noroc, să te bucuri de ei. Doar la doctori să nu-i (fii nevoit să-i) dai.”
Mulțumesc. Bine ai venit!