Motto:
”Ea: - Și eu ce fac acum?
El: - Ce știi și ce ai învățat.
Ea: - Serios acuma: ce-i mai bine să fac? Cum să mă pregătesc?
El: - Trebuia să te pregătești în ultimele patru-șase săptămâni. Ți-am tot spus, eu am tot scris...
Ea: - Credeam că glumești. Al meu zice că exagerezi, că e doar o gripă și să nu ne panicăm.
El: - Atunci să te salveze ”al tău”. O ști el ceva ce eu nu știu. Deși mă cam îndoiesc.
Ea: - Dar nu mă mai pot baza pe ”al meu” acum. E un inconștient! Zi-mi tu mai bine ce să fac...!”
Da, bărbații s-au împărțit mereu în trei categorii: două mari la extreme și una subțirică la mij loc.
Unii sunt panicați definitiv, nu ies deloc din casă, nu se ating nici pe ei fără mănuși, consideră că vine sfârșitul lumii, văd dușmani și scenarii apocaliptice la tot pasul, conspiraționita este boala lor cronică. Sunt turbați și fricoși.
Alții sunt perfect relaxați, ”e doar o răceala, e doar o gripă”, nu întreprind nimic productiv, nu se pregătesc temeinic, iau în derâdere pe cei care sunt îngrijorați, iau la mișto pe specialiștii mondiali care spun că nu-i deloc simplă situația cu pandemia de coronavirus. Sunt zâmbitori și degajați.
Hi, I'm Max.
I write about money, freedom, simplicity, investing, mistakes, happiness, and the search for a peaceful life.
For years I have published my thoughts online without ads, sponsors, affiliate links, or commercial pressure.
If my writing has helped you think more clearly, make better decisions, or simply see things from a different perspective, your support is greatly appreciated.
Thank you for reading and for helping keep this work independent.
— Max