Când este o răscoală, o revoltă, o răzmeriță sau un război în desfășurare nu trebuie să mai cauți în primul rând pacea. Nu! Mai întâi pentru că va fi foarte greu să o găsești, apoi pentru că n-ai cum s-o împarți corect dacă nu-și doresc toți asta. Primul lucru pe care poți să-l faci atunci când o conflagrație se declanșează ar trebui să cauți să pui gaz pe foc ca s-o consumi cât mai repede. Lumea face deja asta și în Ucraina, după ce a făcut identic în Siria, Libia, Irak, Afganistan, Serbia/Kosovo. Abia mai apoi, mai târziu, să aplanezi revolta/răzmerița/răscoala sau războiul, să diminuezi presiunile, să aplatizezi vârfurile de tensiune, iar pacea va veni ulterior de la sine, singurică și se va cuibări liniștită în brațele celui mai puternic.
Înainte să mergi la sală trebuie să fii cât de cât într-o formă fizică bunicică. Dacă ești gras sau grasă nu trebuie să cauți în primul rând să faci sport sau efort intens fizic și cardio. Exclus! E bolnăvicios și deteriorant. Ar trebui ca atunci când ești gras/ă să corectezi mai întâi ce mănânci și cum te odihnești și ceea ce gândești și să cauți cu maximă determinare să aduci kilogramele într-un parametru bun. Ideal ar fi să poți respira ușor la un efort moderat spre mediu. Abia apoi, mult mai târziu, când kilogramele în plus vor dispărea vizibil, să faci sport și să mergi la sală.
Acolo unde există o anumită sărăcie sau austeritate nu trebuie să cauți imediat bogăția sau să introduci o abundență și o diversitate cu asupra de măsură.
Hi, I'm Max.
I write about money, freedom, simplicity, investing, mistakes, happiness, and the search for a peaceful life.
For years I have published my thoughts online without ads, sponsors, affiliate links, or commercial pressure.
If my writing has helped you think more clearly, make better decisions, or simply see things from a different perspective, your support is greatly appreciated.
Thank you for reading and for helping keep this work independent.
— Max