Mulți dintre noi căutam altceva, alt drum, altă cărare pe alături sau separat de autostrada maladivă a consumerismului și zborul icaristic al gregarității sterile. Puțini aveau ieri șansa să scape, azi toți putem decide mai bine pentru viitorul nostru.
Cu siguranță cei mai mulți vor trece prin pandemie ca gâsca prin apă. Nimic bun nu se va lipi de ei, nu vor învăța nimic, vor rămâne fix acolo unde au săpat. Dar unii dintre noi, cei norocoși și atenți, avem o ușă de fier, ca aceea a seifurilor elvețiene din filme, care ni se deschide generoasă în față către niște averi incomensurabile.
Este momentul ideal, nesperat și imposibil cu o lună în urmă, pentru:
- observarea în tihnă a ta, a corpului, sufletului și minții tale, meditația face minuni zilele acestea.
- observarea celorlalți, a celor apropiați, a societății ca ansamblu, a lumii ca unicitate.
- definirea și concentrarea pe lucrurile cu adevărat importante în viață, pe acelea esențiale, determinante, perene, indiferente la urcușuri și coborâșuri, molime sau pandemii.
- abordarea cu forțe proaspete a proiecte personale, de substanță, de suflet, pentru care nu ai avut în trecut nici timp, nici chef, nici atenție.
- curățarea și eliberarea de orice lucru neesențial, nesănătos, neproductiv, nehrănitor pentru suflet.
Va fi bine!
Promit.
Hi, I'm Max.
I write about money, freedom, simplicity, investing, mistakes, happiness, and the search for a peaceful life.
For years I have published my thoughts online without ads, sponsors, affiliate links, or commercial pressure.
If my writing has helped you think more clearly, make better decisions, or simply see things from a different perspective, your support is greatly appreciated.
Thank you for reading and for helping keep this work independent.
— Max

Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu
Iertatul tata avea o vorbă, învățată de la naşu-bătrânu, naşul lui de cununie, surd şi el ca şi mine, Dumnezeu să-i ierte pe amândoi, care tradusă sună cam aşa:
”Banii, puțini-mulți, să fie cu noroc, să te bucuri de ei. Doar la doctori să nu-i (fii nevoit să-i) dai.”
Mulțumesc. Bine ai venit!