luni, 12 mai 2014

Principiu bătrânesc - economisirea

”Eu am un principiu, e adevărat cam bătrânesc, că banul cel mai bun și mai ieftin este banul tău. Și, dacă îl ai, de ce să iei credit? Am și o mentalitate de țăran totuși, așa... să NU cheltuiesc mai mult pentru un lucru pe care pot să-l iau cu banii jos.”

Acesta este un citat aproximativ, din ce-mi aduc aminte vag, din regretatul Bogdan Baltazar la o discuție din 2005. 


Și completez succint: atunci când chiar trebuie să cumpăr ceva, mai bine strâng, economisesc banii necesari achiziției, decât să împrumut. 


Astfel voi fi de două ori câștigat:

1. nu plătesc dobândă și comisioane nejustificat, sunt banii mei personali, fac ce vreau cu ei;

și

2. îmi și întăresc puterea de a mă înfrâna în fața dorinței arzătoare de a cheltui imediat, de a-mi irosi rapid munca depusă.

S-ar putea întâmpla chiar să încep să mă gândesc, atunci când am toți banii strânși pentru obiectul atât de mult dorit, că nici să nu mai vreau să mai cumpăr...

Hi, I'm Max.

I write about money, freedom, simplicity, investing, mistakes, happiness, and the search for a peaceful life.

For years I have published my thoughts online without ads, sponsors, affiliate links, or commercial pressure.

If my writing has helped you think more clearly, make better decisions, or simply see things from a different perspective, your support is greatly appreciated.

Thank you for reading and for helping keep this work independent.

Max

2 comentarii:

  1. Se spune ca cel mai bun credit la o banca e ala pe care nu-l faci!

    RăspundețiȘtergere
    Răspunsuri
    1. Da, de acord. Este valabil la orice fel de credit sau împrumut indiferent cine-l acordă.

      Ștergere

Iertatul tata avea o vorbă, învățată de la naşu-bătrânu, naşul lui de cununie, surd şi el ca şi mine, Dumnezeu să-i ierte pe amândoi, care tradusă sună cam aşa:
”Banii, puțini-mulți, să fie cu noroc, să te bucuri de ei. Doar la doctori să nu-i (fii nevoit să-i) dai.”
Mulțumesc. Bine ai venit!