Societatea noastră este atât de agitată și de confuză, după Revoluție mai ales, încât face o grămadă de greșeli ce au repercusiuni imediate, dar și de durată lungă și foarte lungă. Părinții ar fi cei mai în măsură și au obligația morală să educe sănătos și viabil progeniturile. Da, știu că nu au timp... Da, mai știu și teoria că profesorii și școala ar trebui să facă asta, dar la salariile care sunt în sistemul de învățământ – ce să facă și ei mai repede și mai cu tragere de inimă? Sincer: nu mă interesează - fiecare ar trebui să-și facă treaba exemplar.
Partea cea mai rea și mai gravă este că în unele cazuri, așa cum e și cu workaholicismul care distruge sănătatea, ia viața chiar, omoară efectiv inconștienții (avem deja atâtea cazuri mediatizate, vezi cazul Raluca Stroescu, dar sunt mult mai multe ascunse cu grijă privirilor publicului), oamenii nu văd asta. Parcă ar fi orbi. Un exemplu de orbire, și am să mai dau și altele în articolele următoare, este atunci când părinții, procedând eronat în educație, inoculează copilului greșit niște atitudini. Adică, spre exemplu, atunci când se confundă îndrăzneala cu tupeul. Mai ales cu tupeul acela nesimțit și agresiv, probabil știi despre ce vorbesc.
Dar asta ține de bună cuviință, de bune maniere, de bun simț – elemente care au cam dispărut din societatea românească și asta resimțim cu toții pe pielea noastră pe absolut oriunde ne aflăm în viața de zi cu zi. Și-o vom mai simți din ce în ce mai abitir în viitor.
De aceea spun că modestia, smerenia, austeritatea – în tot și toate, într-un cuvânt puțină încetinire și o aplecare spre o conduită civilizată ar prinde bine pe meleagurile mioritice.
Iar politețea, care este încă o calitate uitată demult de noi, ar putea rezolva, prin simpla ei prezentă, aceste neajunsuri și confuzii.
Hi, I'm Max.
I write about money, freedom, simplicity, investing, mistakes, happiness, and the search for a peaceful life.
For years I have published my thoughts online without ads, sponsors, affiliate links, or commercial pressure.
If my writing has helped you think more clearly, make better decisions, or simply see things from a different perspective, your support is greatly appreciated.
Thank you for reading and for helping keep this work independent.
— Max

Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu
Iertatul tata avea o vorbă, învățată de la naşu-bătrânu, naşul lui de cununie, surd şi el ca şi mine, Dumnezeu să-i ierte pe amândoi, care tradusă sună cam aşa:
”Banii, puțini-mulți, să fie cu noroc, să te bucuri de ei. Doar la doctori să nu-i (fii nevoit să-i) dai.”
Mulțumesc. Bine ai venit!