Cuvânt înainte:
El era Golden Boy, dar Negru, prințul negru. Făcea toate nefăcutele gri și negre, era deprins cu nenorocirile, fusese crescut, educat, școlit, antrenat și pregătit special pentru așa ceva, deși de copil fusese inocent, virgin, cuminte ca o ”fată mare”. Tinerețea îi clocotea în vene, era momentul în care voia să-i demonstreze lui ta-su că poate. Că poate bine și că se descurcă și printre străini, ca în ”legiune” pe vremuri, remember?
Anii au trecut, prințul Negru a mai îmbătrânit și s-a pensionat, apoi s-a retras să-și lingă rănile și să savureze prospături și coaptele aferente diverse. Ea a rămas toată această perioadă în arenă,
Pensionarul tot fusese întrebat, de-a lungul timpului, vreo douăzeci de ani, ce își dorește ca să intre și să rămână într-o relație sau într-o colaborare ori într-o misiune. Ce anume vrea el ca să fie angajat, să bată palma și să meargă mai departe și să conducă aplicația respectivă.
"Bani, recunoaștere și mână liberă.”
1. De ce bani?
2. De ce recunoaștere?
Când se referă la recunoaștere nu mergem direct cu gândul la titulatura postului sau a job-ului ori gradul sau funcția, deși și ele sunt oarecum importante. Atâta timp cât îi pui în cârcă responsabilități și sarcini, automat va trebui să îi dai pe mână și atribuții și instrumente formale prin care să își poată atinge obiectivele. Informal el oricum se va descurca și se va impune pe front, fii fără grijă, dar asta ai observat, probabil, deja. Dacă îi dai responsabilități, ok!, trebuie să îi dai și autoritate deplină. Doar nu vrei să conduci ofițeri de rang superior din postura de sublocotenent, nu? Bineînțeles că la nevoie o poate face, ai uitat trecutul lui?, dar ce sens are să te mai stresezi inutil la bătrânețe, ai uitat că el s-a pensionat cu zece ani înainte? El nu mai are nimic de demonstrat, e bine fix așa cum este, el își cunoaște valoarea și lungul nasului.
3. De ce mână liberă?
Pentru că atâta timp cât ai încredere în el și crezi că-i valoros și util misiunii tale, și este ceea ce este și poate să facă ceea ce ai văzut că face, și l-ai angajat, dacă vrei cea mai bună calitate și cadență în operațiuni, trebuie să-l lași să facă ce vrea să facă în stilul lui. ”My own way! By myself!” Trebuie să îi dai mână liberă să se desfășoare așa cum crede de cuviință că este mai bine ca să poată să atingă obiectivele cu costuri minime. Mână liberă înseamnă mână liberă total: începând de la program, ”vine când vrea, pleacă oricând vrea,” până la oameni, resurse și tot registrul tehnic, tactic și primul plan de strategic. Planul general de strategie mare ține de cei care l-au angajat, de top management, de acționariat sau de comandanții din cazarmă sau din birouri care l-au trimis pe câmpul de luptă.
Plus că știm bine de ce Mag-ul a intrat atât de repede în pământ și cu „ajutorul” cui. Eu nu vreau să fiu Mag. Niciodată, niciodată! Niciodată!!! Mie îmi place viața, viața e atât de mrumoasă!, și vreau să mut mult și bine de aici înainte. Nu vreau să mor la cincizeci de ani. Mie un pahar de apă și o felie de pâine îmi sunt de ajuns. Mai fac niște yoga și o plimbare, mai scriu niște rânduri, mai citesc o carte, e ok și arhisuficient.
Mai bine ne strângem mâinile în decembrie, la final, ne îmbrățișăm călduros, ne urăm toate cele bune reciproc, rămânem cei mai buni amici, ne mai auzim din an în Paște, apoi depunem armele în rastel ordonat, muniția la casetă și ...sănătate și virtute!
Cu, bineînțeles, se știe!, cale bătută!
Coșbuc o zice bine aici, cum a mai zis-o și aiurea:
”Şi-a venit un negustor
” - Ok, zise negruțul către Stăpân: "Bani, recunoaștere și mână liberă.
P.S.:
14.11.2019.
Cuvântul înainte, ceea ce e evidențiat cu roz, este o doar poveste, o himeră, un vis, a fost totul doar în capul meu, era doar o poleială, o coajă, hienele nu au glume cu caprele și nici haiducii cu țăranii megieși.
Tot ce este scris până la (6ianuarie2020) a fost eronat, mici părți sunt reale. Voi reveni în zilele următoare cu corecturile și corecțiile de rigoare.
Restul rămâne perfect valabil.
Hi, I'm Max.
I write about money, freedom, simplicity, investing, mistakes, happiness, and the search for a peaceful life.
For years I have published my thoughts online without ads, sponsors, affiliate links, or commercial pressure.
If my writing has helped you think more clearly, make better decisions, or simply see things from a different perspective, your support is greatly appreciated.
Thank you for reading and for helping keep this work independent.
— Max

Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu
Iertatul tata avea o vorbă, învățată de la naşu-bătrânu, naşul lui de cununie, surd şi el ca şi mine, Dumnezeu să-i ierte pe amândoi, care tradusă sună cam aşa:
”Banii, puțini-mulți, să fie cu noroc, să te bucuri de ei. Doar la doctori să nu-i (fii nevoit să-i) dai.”
Mulțumesc. Bine ai venit!