Sunt mulți cei care ne tot îndeamnă să ne grăbim. Să ținem pasul. Să fim ”pregătiți”. Mereu în alertă. De ce fac ei asta? Așa au fost educați de mici. Nu-i neapărat vina lor.
Societatea noastră chiar se mândrește că se află în mileniul vitezei. Se mândrește? Chiar e o mândrie? Ce să mai zică cei mulți din spitalele arhipline de psihiatrie?
Și ne grăbim ca să ajungem unde? Unde? Și acolo unde ajungem să facem ce? Ce e atât de urgent? Ce nu suportă nici o amânare? Și nici o întârziere? Poate că-i puțin mai bine să încercăm să rezistăm propunerilor de grabă și nerăbdării aferente. Sunt nocive, ambele. Toxice. Cancerigene chiar. Da, cancerigene. Cazul Raluca Stroescu a fost deja uitat? S-a ”răcit” atât de repede?
Să încetinim când mergem la întâlniri și mai ales când suntem pe șosele. Cazurile de accidente rutiere având ca și cauză principală viteza neadaptată la carosabil sau condițiile de mediu sunt și ele în top 3. Ar fi benefic, cred, să încetinim cu încredere. Mai ales atunci când toți cei din jurul nostru sunt într-o stare evidentă de hiperactivitate, de maximă agitație fără rost, care nu înseamnă și nu aduce nimic bun nimănui. Dimpotrivă, a fost categorisită deja ca boală.
Să ne încercăm să ne apărăm stările noastre de calm și liniște, atunci când le dobândim - unii mai ușor și alții foarte greu, și eu mă număr deseori printre cei din urmă, indiferent de costuri și riscuri.
Unii se nasc potriviți pentru un ritm mai lent, alții trebuie să se preocupe de asta. Să facă un mic efort în acest sens. Să se modeleze constant și zilnic. Eu sunt un astfel de exemplar. Am lucrat vreo 10 ani ca să modelez impulsivitatea, agresivitatea, rapiditatea, nerăbdarea și nervozitatea ce mă dominau. Și astăzi fiarele mai devreme menționate mai răcnesc din când în când. Le dau peste bot instantaneu. Uneori mai ușor, alteori mai greu.
Câțiva știu că să stai întins în pat dimineața cu o ceașcă de ceai sau o cană de cafea sau un pahar de suc de portocale proaspăt stors alături este starea de bine supremă a unui om, cred. Sau una dintre ele.
Hi, I'm Max.
I write about money, freedom, simplicity, investing, mistakes, happiness, and the search for a peaceful life.
For years I have published my thoughts online without ads, sponsors, affiliate links, or commercial pressure.
If my writing has helped you think more clearly, make better decisions, or simply see things from a different perspective, your support is greatly appreciated.
Thank you for reading and for helping keep this work independent.
— Max

Sunt surprinsa.... Nu ma asteptam ca un barbat sa simta asa... Nu ma asteptam sa gasesc sensibilitate, intelegere si bunatate.... E frumos... Ramai aproape de noi... Primeste o imbratisare a sufletului meu...
RăspundețiȘtergereMulțumesc, Adriana! Te îmbrățişez cu drag şi eu!
ȘtergereSuperb articolul! Felicitari si ganduri bune!
RăspundețiȘtergereMulțumesc!
RăspundețiȘtergereToti ne dorim sa atingem liniste, sa invatam sa savuram clipele, sa stim sa le apreciem... in ardeal totul e lent, inclusiv diminetile care sunt lenese pline de savoare, arome si frumos ....
RăspundețiȘtergereNu chiar toți. Unii nici nu ştiu ce-i aia. 😂
Ștergere