Un bărbat este media aritmetică ponderată a femeilor din viața lui.
Am amintiri frumoase cu toate, altfel n-aș fi intrat în relațiile respective. Fiecare are un loc în mintea mea, în carnea mea sunt câteva, în sufletul meu sunt doar două. Acum este loc și pentru a treia.
Este adevărat că sunt și femei, precum sunt și bărbați, care n-acceptă că s-a terminat. Sau acceptă mai greu doar după ce ușa cortului s-a vânturat bine. Dar asta nu mă supără și nu mă sperie. E normal. De multe ori mi s-a întâmplat și mie.
Ce, ție nu ți s-a pus pata pe nimeni și să crezi că toată lumea se oprește acolo? Că tu nu poți respira decât dacă cealaltă persoană, și doar ea, te ține de mână?
Înțeleg și accept că unele despărțiri sunt mai grele și că este nevoie de timp. De timp, de răbdare, de înțelegere. Din partea celorlalți, dar mai ales din partea ta. Tu să te înțelegi pe tine. Și să fii înțelegător sau înțelegătoare cu tine.
Unii procesează mai repede faptul că s-a terminat, alții mai lent. Nu-i bai, eu nu mă grăbesc nicăieri. Iar cine mă iubește astăzi știe asta și este și ea înțelegătoare și tolerantă. Nu se sperie ca o fetiță de altă rochiță. (na, am făcut și poezie, iar!, cred că mă fac poet până la urmă...)
Altfel n-aș fi reținut-o și nici ea n-ar fi rămas liniștită lângă mine. Bine, cât de liniștită poate fi o femeie lângă un nebun.
Frumusețea amintirilor este tocmai asta: că te gândești la un lucru din trecut și reții, în general, părțile frumoase. Așa și trebuie. Nu există relație fără momente mai grele sau mai urâte. Asta este viața! Dar tocmai asta este bine, că au existat și sărate, pentru că așa poți savura mai abitir zonele dulci și mai târziu, mult mai târziu, când adrenalina s-a sedimentat, să faci comparații și să vezi ce fericit(ă) ai fost.
Și să râzi.
Să râzi cu gura până la urechi de ce copil erai atunci. Ideal ar fi să râzi tot timpul și să rămâi copil mereu. Chiar infantil(ă).
Pentru că de serioși e plină lumea.
Și cimitirele.
Hi, I'm Max.
I write about money, freedom, simplicity, investing, mistakes, happiness, and the search for a peaceful life.
For years I have published my thoughts online without ads, sponsors, affiliate links, or commercial pressure.
If my writing has helped you think more clearly, make better decisions, or simply see things from a different perspective, your support is greatly appreciated.
Thank you for reading and for helping keep this work independent.
— Max

Mereu o sa-i iubesc. Iubirii nu poti sa-i dau "undo". Ii iubesc, dar le-am dat drumul.
RăspundețiȘtergere❤
Ștergere