Apoi și eu te voi iubi furibund și pasional și pe tine, iar tot ce-mi doresc și-ți urez și ție este: statornică să fie înțelegerea noastră reciprocă și temeinică fundația încrederii! Va avea timp iubirea să ne copleșească mai apoi.
Să crești și să te dezvolți armonios zilnic, cu sau fără ajutor - asta nu contează, dar dacă ești într- relație să faci tot ce poți tu ca să-l ajuți pe celălalt să învețe măcar atât cât știi și tu. Apoi tu du-te și soarbe ce poți învăța de la partener(ă) înapoi, la schimb, ridicați-vă amândoi deodată, împreună.
Chiar și dacă nu avansați împreună, nu disperați, strângeți-vă strâns în brațe și urați-vă reciproc noroc și oferiți-vă binecuvântarea, pentru că sunt o grămadă de suflete pereche pe lume. Nu stați blocați, nu stagnați, există viață fericită, zâmbete, liniște după fiecare ”iubire a vieții” tale. Nu te încrâncena pe prima, nici pe a doua, e păcat!, vei găsi cu siguranță ceva mult mai bun și mult-mult mai frumos și mai valoros dacă faci niște pași din stagnare.
Dă-ți șanse ție, dă libertate și oferă oportunități și celuilalt, dorește-i binele persoanei lângă care ai gustat o perioadă din pocalul fericirii. Mergeți liniștiți și împăcați, separați, spre alte țărmuri primitoare ce nu vor întârzia să vă iasă în cale, dacă și voi veniți spre ele, corect!, așa este.
Soarta ta ești tu!
Hi, I'm Max.
I write about money, freedom, simplicity, investing, mistakes, happiness, and the search for a peaceful life.
For years I have published my thoughts online without ads, sponsors, affiliate links, or commercial pressure.
If my writing has helped you think more clearly, make better decisions, or simply see things from a different perspective, your support is greatly appreciated.
Thank you for reading and for helping keep this work independent.
— Max
Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu
Iertatul tata avea o vorbă, învățată de la naşu-bătrânu, naşul lui de cununie, surd şi el ca şi mine, Dumnezeu să-i ierte pe amândoi, care tradusă sună cam aşa:
”Banii, puțini-mulți, să fie cu noroc, să te bucuri de ei. Doar la doctori să nu-i (fii nevoit să-i) dai.”
Mulțumesc. Bine ai venit!