E opțiunea fiecăruia, doar e democrație, nu?
Aici este și o chestiune de noroc. De șansă de a întâlni oamenii potriviți la momentul potrivit. Pot spune că eu am avut noroc mult. Alții de lângă mine, mult mai deștepți, mai capabili și mai citiți decât mine, au avut trasee mai chinuite în viață, s-au lovit de obstacole și de greutăți pe care eu am avut norocul să le văd, intuiesc, evit - cu ajutorul altora mai experimentați ca mine, dar de care am dat ascultare la momentul potrivit.
Curajoși în a căuta și alt fel de viață, nu doar consumerismul, workăholicismul și goana turbată după nimic folositor - toate promovate de majoritatea covârșitoare a mass-mediei și îmbrățișată cu entuziasm și fără pic de spirit critic de marea majoritate a populației.
Curajoși și în a-l încerca. Poate îți va face bine. N-ai cum să știi până ce nu încerci.
Borcanul de dulceață pare apetisant de la distanță, dar ca să simți savoarea și să acumulezi plăcerea extraordinară a gustului respectiv este obligatoriu să faci minim două lucruri:
Este evident că trebuie să te miști puțin, n-ai cum să stai în același loc unde pute, într-o hazna - de exemplu, și să te aștepți să nu mai miroasă urât la un moment dat. Dacă stai și aștepți, salvarea ori va veni prea târziu printr-o minune, ori nu va veni niciodată - cel mai sigur.
Vei începe să zâmbești discret, iar curând lumea se va uita dubios la tine. Iar acest sentiment îl vei avea zilnic când te vei întâlni cu cei ce au rămas tributari vechiului stil de viață, cancerigen, distrugător de relații corecte și liniștite, abuziv.
Poate că puțină atenție la viața superbă, ce poate trece pe nesimțite pe lângă tine, te-ar putea readuce pe un făgaș mai relaxat și mai tihnit. Dacă asta îți dorești, bineînțeles...
Hi, I'm Max.
I write about money, freedom, simplicity, investing, mistakes, happiness, and the search for a peaceful life.
For years I have published my thoughts online without ads, sponsors, affiliate links, or commercial pressure.
If my writing has helped you think more clearly, make better decisions, or simply see things from a different perspective, your support is greatly appreciated.
Thank you for reading and for helping keep this work independent.
— Max

Mi-a placut foarte mult articolul si sfaturile tale, de a incerca "sa adunam in suflet sentimente pozitive, in creier experiente inaltatoare si in carne senzatii tari;)) ", ca opus tuturor altor lucruri fara valoare:).
RăspundețiȘtergereSi cred ca ar trebui, mai bine, dupa transformare, fiecare sa ne alegem sa fim animale diferite, sa nu fim toti lupi:)), ca sa traim toti, astfel, in armonie unii cu altii, ca in Corabia lui Noe:)).
Fiecare devine ce vrea. Doar e democrație. Evident că nu putem fi toți lupi. ☺ Unii trebuie să fie oi, să aibă şi lupii ce mânca...😅
ȘtergereVai de armonia de care vorbeam, daca pana la urma o sa ne mancam unii pe altii:))!
RăspundețiȘtergereUrma scapă turma, Ema. Știi asta, nu?
ȘtergerePe pâine? Sau cu miere? ☺😂
RăspundețiȘtergereAmandoua! ;)
Ștergere:))
Abia aştept... ;-) ))
Ștergere