Se pare că nu este un caz izolat. El este doar ceva mai curajos și și-a scris punctul de vedere la mine pe blog.
Se pare să sunt mulți asemenea lui. Foarte mulți. Majoritari.
Vă rog luminați-vă fețele! Să vă vadă și nenea...
”- cum mah tu de-abea acum afli? Glumesti nu? stiai si te faci ca nu stii..
- Nu. Nu glumesc absolut deloc. Habar nu aveam de regretele majorității poporului român. Chiar nu știam, crede-mă.
- Marea majoritate a romanilor sunt nostalgici dupa ceausescu si vor inapoi in comunism. cum iti explici eternele 40 la suta de procente ale psdului?
- Chiar nu mă pot gândi la utopia asta. Crimele comuniștilor și anii aceia de frig, foamete și teroare au fost uitați atât de ușor?!?
- Da. 90 la suta din populatie o duce mult mai rau decat ianinte.
- Atunci să știi că eu sunt siderat. Nu-mi vine să cred ce întorsătură a putut lua societatea la nici 25 de ani de libertate. Sunt terifiat!
- dar cine e donhoe asta? il cunosti? ti-e tovaras?
- Nu-l cunosc. E un cititor care a postat un comentariu anul trecut la articolul acela. Eu abia azi am văzut acel comentariu. Și i-am răspuns.
- sa fii atent sa nu vina sa-ti ia gatul ca uneltesti impotriva sistemului.. hahahaha........
- Are și el un blog, din ce am văzut. Nu cred că se pretează la așa ceva. Să nu exagerăm, totuși.
- bineeee, treba ta...sa nu spui ca n-ai fost avertizat. ai uitat anii 40-50 si cum se proceda pe atunci?
- Eu nu am uitat...”
Cică există și studii și sondaje care atestă asta.
Mă înfior!
Cred că ceva nu este în regulă. Mie mi se pare extrem de grav pentru noi ca societate.
Ori eu sunt pe altă planetă și ar trebui să-mi revizuiesc urgent exprimarea și expunerea, ori cei care se lamentează ca Donjoe al meu, și mulți alții asemenea lui, au dreptate.
Brrrr...
Asta a spus Petre Țuțea după duminica orbului.
Hi, I'm Max.
I write about money, freedom, simplicity, investing, mistakes, happiness, and the search for a peaceful life.
For years I have published my thoughts online without ads, sponsors, affiliate links, or commercial pressure.
If my writing has helped you think more clearly, make better decisions, or simply see things from a different perspective, your support is greatly appreciated.
Thank you for reading and for helping keep this work independent.
— Max

Si totusi tonul tau nu e deloc democratic! :) Lumea nu tanjeste dupa comunism, lumea e dezamagita ca in locul comunismul s-a instaurat o parodie de regim politic. Pacat, au murit oameni pentru asta!
RăspundețiȘtergereLaura,
RăspundețiȘtergereAi citit comentariile la care fac eu referire mai sus?
Ce anume nu-i democratic în tonul meu?
Da, ai dreptate populația pauperă este dezamăgită de regimul politic. Dar nu protestează nimeni în acest sens. Despre ce vorbim?
,,Populatia paupera" traieste din ajutor social si-si incepe dimineata in carciuma razand de cei care merg la serviciu. Populatia paupera reprezinta o majoritate. Din pacate, aceasta majoritate se pricepe sa-si vanda voturile pentru o sapca si un chibrit.
RăspundețiȘtergereRestu' incearca din rasputeri sa supravietuiesca, sa plateasca darile catre stat, sa inteleaga ce dracu' se petrece in tara asta si cum am ajuns in aceasta situatie. Apoi suna ceasul...si o apuca spre locul de munca in pas vioi.
Cam asta-i ritmu' vietii in Romania.
RăspundețiȘtergereLaura, repet:
RăspundețiȘtergereAi citit comentariile la care fac eu referire mai sus?
Ce anume nu-i democratic în tonul meu?
Laura, nu cumva tu ești tot Donjoe?
RăspundețiȘtergere