Tu cum ai caracteriza o persoană care vrea să înoate, insistă și înoată pentru că este curajoasă și știe să înoate, în Marea Neagră într-o zi cu valuri, acolo unde știm că sunt și curenți puternici, și cu steagul roșu înfipt de salvamari în nisip chiar la mal interzicând explicit intrarea în apă?
Unii ar putea spune că ar fi vorba de o naivitate colosală. Alții ar pomeni de copilării și adolescențe prea scurte, chinuite, frustrante și neîmplinite. Nimeni n-ar pune degetul pe rană, așa suntem mai toți: târșeloși.
Mările și oceanele lumii, marea Mediterană - de exemplu, și munții înalți, Everestul - alt exemplu, sunt pline și plini de cadavrele oamenilor hotărâți, curajoși, bine pregătiți, determinați, excelent antrenați.
Eu zic că să stai liniștit e mai bine. Să stai locului și în siguranță e mai înțelept.
Modestia și precauția n-a omorât pe nimeni, dimpotrivă.
În timp ce căutarea nesăbuită a gloriei, distracției ”maxime” și lipsa de creier face sute de mii de victime anual.
Hi, I'm Max.
I write about money, freedom, simplicity, investing, mistakes, happiness, and the search for a peaceful life.
For years I have published my thoughts online without ads, sponsors, affiliate links, or commercial pressure.
If my writing has helped you think more clearly, make better decisions, or simply see things from a different perspective, your support is greatly appreciated.
Thank you for reading and for helping keep this work independent.
— Max

Sa innoti intr-o zi cu valuri si curenti printre stapilopozi, e nebunie. Sa faci acelasi lucru la nisip unde nu ajungi la fund, e inconstienta, nu intelege forta marii.. Daca o faci la ape putin adanci unde ajungi si e nisip se numeste placere fara riscuri majore. Cred ca la fel e si la mersul cu motorul, nu ? :)
RăspundețiȘtergereDa, m-ai atins cu ultima frază. Touche! Mi-ai dat de gândit. Mulțumesc.
RăspundețiȘtergere:;)
RăspundețiȘtergere