Seara magică tindea spre apus, era mulțumit, se vedea pe zâmbetul lui discret, abia schițat la exterior, larg în interior, dar relaxat și sincer. Simțea că fusese apreciat și admirat pentru creierul și idealurile promovate și practicate de el, pentru stilul de viață, valorile și credințele înrădăcinate în liniștea lui afiașată.
Părea puternic, stabil, educat, citit, realizat. Părea că totul în viața lui e roz, că femeile îl admiră chiar dacă nu mai era chiar tigrișor la prima tinerețe și nimeni n-avea nici o îndoială că acasă îl așteaptă o doamnă mândră, deosebită, doar a lui și devotată sufletului lui. Culmea!, toate aceste ”păreau” erau majoritar reale, actuale, fezabile.
Zâmbea, vorbea din ce în ce mai greu și mai puțin și se pregătea să urce în cameră pentru somn, el se culca devreme, nu avea de gând să participe la petrecerea de final a evenimentului, ce avea să țină până dimineață.
În momentul în care strângea mâinile celor adunați în holul imens din recepția renumitului hotel de simpozioane, toți își luau rămas bun de la cei ce aveau să plece din seara aceea sau mergeau la culcare pentru că aveau avion dis-de-dimineață, un domn mai în vârstă, cărunt, care nu prea scosese nici o vorbă și nici nu participase la discuțiile celorlați, se apropie de grup.
Îl fixase cu privirea chiar când își lua ”la revedere”, tot moșul întinse mâna către tânăr, uitându-se adânc în ochii lui blânzi de urs, și îi dărâmă într-o secundă toată fațada de fericire, realizare, mândrie, glorie și reușită, chiar dacă reale, pe care proaspătul meșter al vorbelor le arborase vesel toate zilele acelea, spunându-i scurt și discret, personal, aplecându-și capul spre el:
- Să fii iubit, tinere!
Hi, I'm Max.
I write about money, freedom, simplicity, investing, mistakes, happiness, and the search for a peaceful life.
For years I have published my thoughts online without ads, sponsors, affiliate links, or commercial pressure.
If my writing has helped you think more clearly, make better decisions, or simply see things from a different perspective, your support is greatly appreciated.
Thank you for reading and for helping keep this work independent.
— Max

Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu
Iertatul tata avea o vorbă, învățată de la naşu-bătrânu, naşul lui de cununie, surd şi el ca şi mine, Dumnezeu să-i ierte pe amândoi, care tradusă sună cam aşa:
”Banii, puțini-mulți, să fie cu noroc, să te bucuri de ei. Doar la doctori să nu-i (fii nevoit să-i) dai.”
Mulțumesc. Bine ai venit!