Toată lumea are copii, iar cine n-are, fericitul!, aleargă disperat să-și facă. De ce?
Deși cei mai mulți sunt ei înșiși niște copii, n-au bani nici să treacă strada, fac credite pentru absolut tot ce apare nou pe piață, casa le este plină de plozi. De ce?
Știm bine cum sunt crescuți copii în Ro, ce corpuri au, cum le este sănătatea, ce idei și ce preocupări au, ce educație au, ce școli urmează și cum privesc munca, disciplina, cartea, programul și societatea. Nimeni nu citește, nimeni nu învață, mentoratul este luat în glumă. De ce?
Este suficient să privim puțin structura societății, așa bolnavă cum era, pe vremea lui Ceaușescu și să vedem ce categorii au puit cel mai mult și cam care este raportul dintre clase ca pondere. Este evident că societatea de azi este așa cum este pentru că natalitatea cea mai mare era acum patruzeci-cincizeci de ani la cei din zona cu educația precară și familiile destrămate, în timp ce cei care aveau ceva școală și căpătâi abia dacă făceau un copil, maxim doi. Ceea ce vedem azi este doar o consecință a politicilor aberante din trecut, perpetuate malefic după revoluție și asta este o societate care se cangrenează încet și sigur.
Evident că mai toți copiii sunt doar niște maimuțele care imită părinții în tot și-n toate și fac și aplică în viitor și în societate ceea ce au văzut și învățat acasă. Mai strică și anturajul uneori, dar dacă bazele sunt solide nu se surpă coșmelia. Dar unde nu-i fundație acolo sigur va veni curând ruina. N-o vedem azi de tehnologie, dar rugina roade adânc.
Să nu uiți asta niciodată, ține minte de la nenea:
Ești fix ceea ce iubești și meriți exact lângă cine alegi să viețuiești!
Hi, I'm Max.
I write about money, freedom, simplicity, investing, mistakes, happiness, and the search for a peaceful life.
For years I have published my thoughts online without ads, sponsors, affiliate links, or commercial pressure.
If my writing has helped you think more clearly, make better decisions, or simply see things from a different perspective, your support is greatly appreciated.
Thank you for reading and for helping keep this work independent.
— Max

Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu
Iertatul tata avea o vorbă, învățată de la naşu-bătrânu, naşul lui de cununie, surd şi el ca şi mine, Dumnezeu să-i ierte pe amândoi, care tradusă sună cam aşa:
”Banii, puțini-mulți, să fie cu noroc, să te bucuri de ei. Doar la doctori să nu-i (fii nevoit să-i) dai.”
Mulțumesc. Bine ai venit!