Știu că astăzi să fii autentic este un lux. Este un lux orbitor și pe care nu și-l permit nici măcar mulți dintre marii bogătași. Pentru că atunci când te arăți autentic, când te dovedești spontan, natural, gloata te va izola instantaneu și te va împinge într-o periferie.
Ostracizarea celui autentic, nedeghizat, neregizat, este astăzi făcută cu viteza cu care odinioară se tăiau capetele celor ce susțineau că Pământul e rotund. ”E pur si muove!” a mai murmurat Galilei și a lovit pământul cu piciorul în timp ce se ridica din genunchi la judecată.
Apoi turma se miră că le merge greu, că ei sunt porci și ele sunt curve. Cum altfel?!?
Cine să știe care este adevărul?
Cine să spună lucrurilor pe nume?
Cunoști tu pe cineva care s-o facă și să fie apreciat?
Hi, I'm Max.
I write about money, freedom, simplicity, investing, mistakes, happiness, and the search for a peaceful life.
For years I have published my thoughts online without ads, sponsors, affiliate links, or commercial pressure.
If my writing has helped you think more clearly, make better decisions, or simply see things from a different perspective, your support is greatly appreciated.
Thank you for reading and for helping keep this work independent.
— Max
....pai cu aprecierea de sine cum ramane? Aia de-i zice autoapreciere?
RăspundețiȘtergereNu-i mai importanta?
Bien sûr, sa nu fie vorba de ingamfare, aia-i alta treaba.
Stima de sine e importantă. Dar, ca orice altceva, cu măsură.
RăspundețiȘtergereNimic prea mult nu-i bun, da.